IML BASKI
IML terimi doğrudan In Mould Labelling (Kalıp içi Etiketleme) kelimelerinin baş harflerinden türetilmiştir. En basit anlamıyla; önceden baskısı yapılıp ürün formunda kesilmiş Polyproplene (PP) film kalıp içerisine yerleştirilir. Daha sonra kalıp içerisine verilen erimiş PP’nin etiket ile birleşmesiyle; yüksek baskı kalitesi ile dekore edilmiş son ürün elde edilir. Ofset baskı tekniği ile elde edilen yüksek baskı çözünürlüğü ve kabın tüm yüzeylerini dekore edebilir olmasıyla ürünün rafta farkındalığını arttırır. Isı ve nem oranındaki ani değişimlere karşı yüksek dayanıklılık gösteren bir teknoloji olmasından dolayı gıda sektöründe hijyenik gereksinimleri karşılamak adına yüksek performans elde edilir.

IML etiketler pazarlama anlamında cazip kılıcı olan kalıp içi etiketleme aşağıdaki sektörlerde kullanım alanına sahiptir;
• Gıda ambalajlarında
•Boya ambalajlarında
• Kozmetik ürünlerin ambalajlarında
• Ev eşyası ürünlerinde
• Çocuk oyuncaklarında
• Beyaz eşya ürünlerinde tercih edilen bir etiket türürdür.

Düşük enjeksiyon adetlerinde kalıp içi etiketleme uygulanabilmesi ambalaj stok maliyetinde ve fiziki stoklarda kullanıcıya avantaj sunar. İlave bir işleme alınmadığı için gıda ve boya sektöründe kalıp içi etiketleme teknolojisi ile temiz, hijyenik plastik ambalajlar üretilmesi mümkündür. Kuru ofset ya da yapışkanlı etiket kullanımına göre çok daha kısa üretim süresi sayesinde maliyet üstünlüğü sağlar. Aynı plastik kap; farklı etiketler ile dekore edilebilir olduğu için tek bir kalıp ile farklı ürün gruplarına hitap etme olanağı sağlar.